TheNewsCenter | Parkersburg, West Virginia | Sports

A.P.Southeast Ohio All District Football Team

By: Associated Press
By: Associated Press

DIVISION II

First Team

OFFENSE: End - Andrew Vincent, Vincent Warren, 6-2, 180, sr. Quarterback - Dylan Leffingwell, Vincent Warren, 6-2, 215, sr.; Back - Cory McCarty, Logan, 5-10, 180, Sr; All-Purpose - Ryan Mathis, Chillicothe, 6-1, 170, jr. Kicker - Chas Miller, Vincent Warren, 5-11, 185, sr.

DEFENSE: Linebackers - Kyle Bronski, Marietta, 5-11, 190, jr.; Tyler Kelley, Chillicothe, 6-0, 200, jr.

Special Mention

Nick Kost, Logan; Julius Lee, Chillicothe; Adam Bixler, Chillicothe; Austin Kuhn, Vincent Warren; Tanner Leach, Marietta.

(Limited selections due to only four teams in the division)

DIVISION III

First Team

OFFENSE: Ends - Skylar Schwarzel, The Plains Athens, 5-10, 155, sr.; Skylar Zeller, Circleville Logan Elm, 6-3, 159, sr.; Tyler McIntosh, The Plains Athens, 5-10, 145, sr.; Jerald Spohn, New Lexington, 6-1, 175, sr. Linemen - Brandon Gilliland, Jackson, 6-4, 290, sr.; Casey Gilligan, New Lexington, 6-0, 215, sr.; Caleb Campbell, Gallipolis Gallia Academy, 6-3, 250, sr.; Hayden Bottorff, Washington C.H. Miami Trace, 6-0, 265, jr.; Jake Ault, Washington C.H. Miami Trace, 6-4, 250, sr.; J.B. Brooks, Circleville, 6-5, 285, jr.; Tyler Riley, Washington C.H. Washington, 5-9, 205, sr.; Brandon Davis, Greenfield McClain, 6-2, 239, sr. Quarterbacks - Joe Burrow, The Plains Athens, 6-3, 170, soph.; Casey Tyler, Circleville Logan Elm, 6-1, 150, jr.; Jimmy Stroker, Washington C.H. Miami Trace, 5-9, 170, jr.; Wade Jarrell, Gallipolis Gallia Academy, 6-0, 160, jr.; Alex Bryant, New Lexington, 6-0, 205, sr. All-Purpose - David Burroughs, Circleville, 5-8, 162, jr. Backs - Trae Williams, The Plains Athens, 5-10, 180, soph.; Cory Heeter, Circleville Logan Elm, 6-0, 170, jr.; Tye Smith, Washington C.H. Washington, 5-10, 165, soph.; Roscoe East, Greenfield McClain, 5-10, 185, sr.; Connor Smith, Thornville Sheridan, 5-10, 175, sr. Kicker - Dillon Young, Circleville Logan Elm, 6-1, 167, jr.; Dylan Saunders, Gallipolis Gallia Academy, 5-10, 180, soph.

DEFENSE: Linemen - John Keifer, The Plains Athens, 6-1, 270, sr.; Cole Clark, Circleville Logan Elm, 6-3, 229, sr.; Cedric Pettiford, Washington C.H. Miami Trace, 6-3, 185, soph.; Austin Gragg, Gallipolis Gallia Academy, 6-1, 250, sr. Linebackers - Morgan Landrum, Jackson, 6-0, 220, sr.; Hunter Cannon, New Lexington, 5-9, 185, sr.; Tanner Wood, The Plains Athens, 6-0, 170, sr.; Ty Warnimont, Gallipolis Gallia Academy, 5-9, 170, jr.; Rusty Shull, Circleville, 6-0, 200, jr.; Josh Stewart, Lancaster Fairfield Union, 6-1, 185, sr.; Cameron Shaw, Washington C.H. Washington, 5-11, 165, sr.; Chris Sellman, Greenfield McClain, 5-8, 175, jr.; Andy Taylor, Circleville, 5-8, 200, sr. Backs - Alec Osborne, Jackson, 5-9, 165, sr.; Cody Russell, Gallipolis Gallia Academy, 5-10, 160, sr.; Thomas Schrader, Greenfield McClain, 6-2, 190, jr.; Punter - Sam Green, Lancaster Fairfield Union, 6-2, 205, sr.

Offensive player of the year: Joe Burrow, The Plains Athens.

Defensive player of the year: Ty Warnimont, Gallipolis Gallia Academy.

Coach of the Year: Mike Eddy, Gallipolis Gallia Academy.

Special Mention

Jared Roese, Circleville; Trevor Haines, Washington C.H. Miami Trace; Brantlyn Decker, Washington C.H. Miami Trace; Trevor Mustard, Washington C.H. Washington; Travis Leisure, Washington C.H. Washington; Nick Clagg, Gallipolis Gallia Academy; Brian Williams, Gallipolis Gallia Academy; Alex Tritipo, The Plains Athens; Ryan Luehrman, The Plains Athens; Clayton Burgess, Greenfield McClain; Shawn Haddox, Greenfield McClain; Logan Lesley, Hillsboro; Tate Leavitt, Thornville Sheridan; Corey Cipriano,Thornville Sheridan; Taylor Brown, New Lexington; Zach Shively, New Lexington; Ryan Lewis, New Lexington; Dylan Bartoe, McArthur Vinton County; Tim Ousley, McArthur Vinton County; Reagan Williams, Jackson; Steven Kearns, Jackson; Jimmy Voiles, Jackson.

DIVISION IV

First Team

OFFENSE: Ends - Zach Farrar, Minford, 6-4, 185, sr.; Bobby Staten, Williamsport Westfall, 6-5, 160, sr.; Evan Ferguson, Piketon, 5-10, 165, sr. Linemen - Doug Hardin, Williamsport Westfall, 6-5, 280, sr.; Aaron Ward, Piketon, 6-4, 240, sr.; Cody Schmitzer, Williamsport Westfall, 5-10, 250, sr.; Adam Webb, Ironton, 6-6, 330, jr.; Brandon Hinkle, Chillicothe Unioto, 5-11, 297, sr.; Derek Hinkle, Chillicothe Unioto, 5-11, 274, sr.; Jared McCray, Minford, 6-6, 310, jr. Quarterbacks - Trent Williamson, Williamsport Westfall, 5-10, 205, sr.; Isaac Brabson, Piketon, 6-1, 180, sr. Backs - Patrick Lewis, Ironton, 5-10, 175, sr.; Sean Berry, Minford, 6-2, 200, sr.; Collin Swackhammer, Chillicothe Zane Trace, 5-10, 195, jr.; Austin Carter, Minford, 5-10, 185, jr.; Johnie Charles, Portsmouth, 5-7, 170, jr.; Noah Massie, Wellston, 5-8, 180, sr. All-Purpose - Dillon Boyer, Pomeroy Meigs, 5-6, 158, sr.; Kyle Sowards, Proctorville Fairland, 5-9, 150, jr. Kicker - Willie Bevens, Waverly, 5-10, 165, sr.

DEFENSE: Linemen - Aaron Stephens, Ironton, 6-3, 210, sr.; Colten Williams, Piketon, 6-0, 180, sr.; Trevor White, Ironton, 6-3, 210, sr.; Tyree Ceasar, Proctorville Fairland, 5-8, 205, sr. Linebackers - Maurice Phillips, Ironton, 5-10, 225, sr.; Jeremy Farmer, Piketon, 6-3, 200, jr.; Truman Love, Chillicothe Zane Trace, 5-11, 210, fresh.; T.J. McCoy, Chesapeake, 5-11, 230, sr.; Marcus Mullens, Wellston, 5-10, 180, sr. Backs - Luke Cline, Williamsport Westfall, 6-0, 152, sr.; John Vanderpool, Chillicothe Unioto, 6-0, 190, sr.; Javon Thompson, Chesapeake, 6-1, 165, sr.; Austin Thompson, Minford, 6-2, 160, sr. Punter - Chaz Bowman, Piketon, 6-1, 190, sr.

Offensive players of the year: Patrick Lewis, Ironton; Trent Williamson, Williamsport Westfall.

Defensive player of the year: Aaron Stephens, Ironton.

Coaches of the year: Tyler Gullion, Piketon; Mark Vass, Ironton.

Special Mention

Ross Berger, Williamsport Westfall; Stephen Royster, Piketon; Trevon Bolin-Hitchens, Waverly; Paul Underwood, Waverly; Hunter Hardman, Chillicothe Zane Trace; Alex Dickerson, Portsmouth; Tanner Dutey, Ironton; Hunter Carmon, Ironton; Jacob Collins, Chesapeake; Nate Jones, Chesapeake; Cody Midkiff, Proctorville Fairland; Nathan Campbell, Proctorville Fairland; Austin Majher, South Point; Ryan Spencer, Chillicothe Unioto; Chris Jones, Pomeroy Meigs; Ty Phelps, Pomeroy Meigs; Kyle Brown, Bidwell River Valley; Chris Clemente, Bidwell River Valley; Dakota Brown, Wellston; Austin Wheatley, Wellston.

DIVISION V

First Team

OFFENSE: Ends - Tyler Claxon, Wheelersburg, 5-10, 145, jr.; Logan Chaney, Chillicothe Huntington, 6-1, 140, sr.; Dylan Miller, Wheelersburg, 6-4, 180, jr.; Luke Hammond, Oak Hill, 6-3, 180, sr. Linemen - Austin Pleasants, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-5, 280, soph.; Jacob Hooks, Chillicothe Huntington, 6-1, 280, sr.; Trenton Bartley, Frankfort Adena, 6-3, 250, sr.; Brandon Zimmer, Lucasville Valley, 5-11, 265, sr.; James Hudgel, Wheelersburg, 6-3, 250, sr.; Isaac Andrews, Nelsonville-York, 6-0, 285, sr.; Mitchell Swingle, Crooksville, 6-4, 260, sr.; Tyler Roach, Oak Hill, 5-7, 250, sr. Quarterbacks - Tavian Miller, Belpre, 5-11, 180, fresh.; Eddie Miller III, Wheelersburg, 6-1, 165, jr.; Joey Young, Nelsonville-York, 6-0, 169, sr.; Brice Vickers, Chillicothe Huntington, 6-0, 145, sr.; Will Howard, Lucasville Valley, 6-2, 205, sr. Backs - Manney Tullius, Belpre, 5-8, 135, soph.; Brandon Hogsten, Coal Grove Dawson-Bryant, 5-11, 200, sr.; Ryan Wells, Frankfort Adena, 5-9, 210, sr.; Nate Arnett, Lucasville Valley, 6-0, 200, jr.; Clint Handa, Nelsonville-York, 5-11, 194, sr.; Devon Davis, Oak Hill, 5-10, 205, sr. All-Purpose - Alec Meeker, W. Portsmouth Portsmouth West, 5-10, 210, sr.; Gage Miller, ALinebackersany Alexander, 6-0, 170, sr.

DEFENSE: Linemen - J.J. Hettinger, Lucasville Valley, 6-2, 330, sr.; Hayden Dunn, Lucasville Valley, 6-3, 230, jr.; Camron Parsley, Wheelersburg, 6-2, 185, jr.; Delbert Crum, Stewart Federal Hocking, 5-10, 190, jr.; Justin Dickens, Oak Hill, 6-5, 190, jr. Linebackers - Shane Harper, Ironton Rock Hill, 6-0, 205, sr.; Kyle Estep, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-3, 180, sr.; Quentin Tesi, Bainbridge Paint Valley, 5-9, 170, sr.; Nate Yoakum, Bainbridge Paint Valley, 6-0, 185, jr.; Brandon Jordan, Lucasville Valley, 5-10, 190, sr.; Austin McCulloch, Nelsonville-York, 5-11, 215, sr.; Wes Harden, Oak Hill, 5-8, 185, sr.; Mason Waugh, Oak Hill, 5-8, 185, jr. Backs - Alex Bare, Coal Grove Dawson-Bryant, 5-9, 150, sr.; Teagan McFadden, Bainbridge Paint Valley, 5-10, 185, fresh.; Zach Frye, W. Portsmouth Portsmouth West, 6-4, 200, sr.; Zach Shope, Lucasville Valley, 5-9, 160, jr.; Lake Channel, Crooksville, 5-11, 175, sr. Punter - Mark Clifford, Bainbridge Paint Valley, 6-1, 215, jr.

Offensive player of the year: Eddie Miller III, Wheelersburg.

Defensive player of the year: J.J. Hettinger, Lucasville Valley.

Coaches of the year: Darren Crabtree, Lucasville Valley; Nathan Dugan, Oak Hill; Wade Bartholomew, Chillicothe Huntington.

Special Mention

Dakota Morgan, Bainbridge Paint Valley; Riley Markko, Bainbridge Paint Valley; Austin Dyer, Chillicothe Huntington; Dillon Throckmorton, Chillicothe Huntington; Devonte Nesbit, Frankfort Adena; Gage Hurles, Chillicothe Southeastern; Dylan Miles, Chillicothe Southeastern; Ike Pennington, Coal Grove Dawson-Bryant; Logan Berry, Coal Grove Dawson-Bryant; Cole Delotell, Lucasville Valley; Jesse Scott, W. Portsmouth Portsmouth West; Austin Bricker, W. Portsmouth Portsmouth West; Zach Mays, Nelsonville-York; Peyton Seel, Stewart Federal Hocking; Kyle Jackson, Stewart Federal Hocking; Chris Grant, ALinebackersany Alexander; Tyler Smith, ALinebackersany Alexander; Dylan Love, Crooksville; Cade Pillsbury, Crooksville; Gabe Hall, Oak Hill; Drew Haislop, Oak Hill; Tyler Martin, Belpre; Daniel Law, Belpre.

DIVISION VI

First Team

OFFENSE: Ends - Austin Baldwin, Willow Wood Symmes Valley, 6-4, 225, sr.; Austin Downs, Glouster Trimble, 5-11, 170, soph.; Trenton Deem, Racine Southern, 5-8, 180, jr. Linemen - Jon Stevens, Glouster Trimble, 5-10, 230, jr.; Brett Downs, Glouster Trimble, 6-0, 230, sr.; Wyatt Westfall, Reedsville Eastern, 6-0, 228, jr. Quarterbacks - Konner Standley, Glouster Trimble, 5-9, 175, jr.; Joey Scowden, Reedsville Eastern, 6-1, 175, sr.; Justin Crager, Sciotoville East Community, 6-1, 205, sr. Backs - Alec Herrell, Willow Wood Symmes Valley, 5-9, 180, sr.; Tyler Barton, Racine Southern, 5-10, 168, jr.; Dakota Smith, Portsmouth Notre Dame, 6-0, 160, jr. All-Purpose - Hunter Munjas, Waterford, 6-0, 185, sr.; Kevin Lewis, Portsmouth Notre Dame, 6-0, 160, sr.

DEFENSE: Linemen - Jacob Easthom, Willow Wood Symmes Valley, 5-10, 240, jr.; Casey Degarmore, Glouster Trimble, 5-11, 260, sr.; Kaden Sampson, Franklin Furnace Green, 6-1, 190, sr.; Daniel Ogg, Portsmouth Notre Dame, 6-4, 225, jr. Linebackers - Tyler Rowe, Willow Wood Symmes Valley, 6-3, 205, jr.; Jacob Koons, Glouster Trimble, 6-0, 185, jr.; Jack Kayser, Portsmouth Notre Dame, 6-0, 175, jr. Backs - D.J. Miller, Willow Wood Symmes Valley, 5-10, 175, jr.; Alex Amos, Reedsville Eastern, 6-1, 180, sr.; Will Haney, Portsmouth Notre Dame, 6-2, 170, jr.

Offensive player of the year: Konner Standley, Glouster Trimble.

Defensive player of the year: Jacob Koons, Glouster Trimble.

Coach of the year: Phil Faires, Glouster Trimble.

Special Mention

Caleb HoldeBacksy, Willow Wood Symmes Valley; Wyatt Deak, Glouster Trimble; Bryce Smathers, Glouster Trimble; Garrett Sinift, Corning Miller; Max Carnahan, Reedsville Eastern; Ethan Nottingham, Reedsville Eastern; Casey Pickens, Racine Southern; Tyler O 'Conner, Racine Southern; Ethan Spurlock, Crown City South Gallia; Jacob White, Crown City South Gallia; Sam Elliott, Sciotoville East Community; Rob Applegate, Franklin Furnace Green; Jacob Milani, Portsmouth Notre Dame; Brandon Saunders, Manchester.

(Copyright 2012 The Associated Press. All rights reserved.)


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
TheNewsCenter One Television Plaza Parkersburg, WV. 26101 304-485-4588
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 179200021