TheNewsCenter | Parkersburg, West Virginia | Sports

WV High School Wrestling Tournament- Day 1

Class AAA Team Standings <

Huntington, 34 points
Parkersburg, 34
Parkersburg South, 33
Washington, 31
Point Pleasant, 27
Ripley, 22.5
Musselman, 20
Wheeling Park, 19
Brooke, 15
Shady Spring, 15
Greenbrier East, 14
Buckhannon-Upshur, 13
Winfield, 12
George Washington, 11
University, 10
Nitro, 8
Morgantown, 8
Cabell Midland, 7.5
John Marshall, 6
Hedgesville, 6
Lewis County, 6
Woodrow Wilson, 6
Spring Valley, 4
Preston, 4
Jefferson, 4
Hurricane, 2
Martinsburg, 2
Capital, 2

Individual Results First Round

Weight: 106
Logan Ball, Parkersburg South Dec Ryan Keckley, Musselman, 5-0 Jasiel Kinder, Greenbrier East Dec Logan Adkins, Cabell Midland, 10-4 Ty Reynolds, Washington Fall Jerad Myers, University, 2:25 Sam Moore, George Washington Dec Caleb Leslie, Point Pleasant, 8-3 Logan Robertson, Shady Spring Fall Jonathan Noll, Lincoln Co, 2:18 Austin Spears, Parkersburg Fall Corey Thompson, Lewis County, 1:37 Logan Grass, Huntington Fall Cody Gillespie, Oak Hill, 1:23 Brandon Tenney, Buckhannon Upshur Dec Tyson Lira, Wheeling Park, 8-1

Weight: 113
Jason Hill, Parkersburg South Fall Hunter Fischer, Cabell Midland, 1:00 Jared Morgan, Greenbrier East Dec Ethan Hull, Buckhannon Upshur, 2-1 Jordan Allen, Huntington T-Fall Nick Johnson, Parkersburg, 16-0 Quinn Rackley, Washington Fall Zack Clark, Shady Spring, 5:08 P J Dolan, Musselman Fall Christian Price, Capital, 3:51 Dallas Baciak, Wheeling Park Dec Chris Cochran, Winfield, 9-2 Leland Swafford, Woodrow Wilson Fall Wyatt Phillips, Jefferson, 0:53 John Raike, Point Pleasant Dec Zach Tubaugh, John Marshall, 10-3

Weight: 120
Jason West, Parkersburg M-Dec Josh Lilley, Woodrow Wilson, 10-2 Guy Fisher, Point Pleasant Fall Tyler Demastes, Buckhannon Upshur, 1:04 Johnny Forren, Shady Spring M-Dec Austin Digiandomenico, Wheeling Park, 9-1 Bradley DeRito, Musselman Fall Cody Abbott, Logan, 3:01 Johnathan Spence, Huntington T-Fall Caleb Howell, Lewis County, 16-0 Braidon Knotts, Parkersburg South M-Dec Antonio Jones, Ripley, 12-0 Tyler Sigler, Washington T-Fall Sky Steadman, Hurricane, 18-1 Matthew Beaman, Brooke Fall David Pancake, George Washington, 3:46

Weight: 126
Sam Phillips, Parkersburg Fall Steven Edwards, Washington, 3:24 Lucas Simpkins, Ripley Dec Micah Powell, Point Pleasant, 6-2 Dakota Linger, Buckhannon Upshur T-Fall Chance Pattison, Brooke, 18-1 Chase Childers, Huntington T-Fall Tyler Kosut, Shady Spring, 17-2 Jensen Lorea, George Washington M-Dec Adam Whitmore, Cabell Midland, 9-1 Kyle Knotts, Parkersburg South Fall Chris Brindle, Hedgesville, 2:23 Bryce Humphreys, Winfield Fall Hunter Green, Riverside, 2:58 Isaiah Hood, University Dec Todd Williams, Musselman, 8-2

Weight: 132 Trapper Hays, Parkersburg Fall Chantz Rankin, Hurricane, 1:09 Tyler Cross, Washington Fall Marc Williams, Oak Hill, 4:35 Casey Mowder, John Marshall Dec Cody Shepherd, Huntington, 7-5 Steve Hite, Hedgesville Dec John Duncan, Shady Spring, 4-2 Kody Kernan, Musselman Dec Vince Hunt, Riverside, 5-3 Jordan Quiocho, Parkersburg South Fall Tyler Hampton, Spring Valley, 1:49 Austin Hileman, Ripley Dec Matt Fair, Buckhannon Upshur, 3-1 Scott Lopez, University Fall Stevie Porter, Point Pleasant

Weight: 138
Skyler Terrell, Parkersburg Fall Tyler Gilger, Woodrow Wilson, 2:32 Billy Waldeck, Huntington Fall Chris Jarrett, Hedgesville, 3:02 Nick Farley, Shady Spring Fall Tyler Richards, Parkersburg South, 2:32 Bobby Mitchell, Cabell Midland T-Fall Levi Spickler, Jefferson, 16-0 Noah Searls, Point Pleasant Fall Anthony Ratliff, Lewis County, 2:39 Dylan Taylor, Wheeling Park Fall Dakota Miller, Oak Hill, 1:11 Jared Jones, Washington Fall Kyle ONeal, Spring Valley, 0:46 Jake Martin, Ripley M-Dec Dylan Hall, John Marshall, 16-5

Weight: 145
Jonny Davis, Wheeling Park M-Dec John Bryant, Jefferson, 17-5 Josh Hudson, Point Pleasant Dec Chris Shumaker, Oak Hill, 2-1 Mike Cicchino, Hedgesville Fall Quentin Blatt, John Marshall, 1:25 Isaac Reed, Winfield Fall Cody Van Dyke, Woodrow Wilson, 0:24 Brandon Stump, Shady Spring Fall Zach Gwinn, Spring Valley, 4:45 NaCodie Barrows, Parkersburg M-Dec Iain Feezle, Hampshire, 15-4 Justin Arthur, Huntington Fall Desean Reed, Capital, 0:40 Mark Becraft, Washington Dec Dylan Alexander, Parkersburg South, 5-3

Weight: 152
Jake Alexander, Parkersburg South Fall Austin Rutter, Point Pleasant, 1:01 Seth Cutright, Buckhannon Upshur T-Fall Henry Matos, Shady Spring, 16-0 Paden Christian, Huntington T-Fall Mo Talafhah, Parkersburg, 15-0 Cole Williams, Woodrow Wilson Dec Chris Yenchko, Jefferson, 4-2 Cody Spinks, Musselman Fall Fred Crosier, South Charleston, 3:17 Dillon Shaw, Brooke Dec Timmy Blake, Cabell Midland, 6-2 Preston Martin, Ripley T-Fall Nick Clevenger, Hedgesville, 16-0 Jeremy Francis, Hurricane Dec Cody Boles, John Marshall, 4-2

Weight: 160
Briar Shively, Parkersburg South Fall Justin Burke, Riverside, 1:17 Jason Martin, Huntington Fall Shane Moore, Jefferson, 5:59 Jake Smith, George Washington Fall Brandon Poling, Preston, 1:36 Danny Arndt, Musselman Dec Justin Leggett, Cabell Midland, 4-3 Jimmy Clark, Winfield Fall Keion Henderson, Martinsburg, 1:21 Danny Colby, Wheeling Park Dec Josiah Solak, Greenbrier East, 4-3 Dylan Ceravalo, Washington T-Fall Zach Cooper, Hurricane, 16-1 Dylan Richards, Parkersburg Fall Cody Richmond, Shady Spring, 5:19

Weight: 170
Drake Mills, Parkersburg South Fall Matt Puffinberger, Musselman, 3:58 Davis Solak, Greenbrier East Dec Kyle Fischer, Spring Valley, 12-9 Kyle Rogers, Lewis County Dec Jacob Wood, John Marshall, 3-1 Reno Hill, Point Pleasant Def Keeten Asbury, Shady Spring Nate Starkey, Ripley Fall Austin Budd, Huntington, 3:05 Logan Wotring, Morgantown Fall Travis Stely, Martinsburg, 3:43 Nick Boone, Cabell Midland Fall Chris Worley, Woodrow Wilson, 2:14 Nate Constante, University Fall Zane Bradbury, Washington, 1:24

Weight: 182
Jared Haught, Parkersburg Fall Carter Capehart, Huntington, 0:24 David Stas, Musselman Fall Martin Kuhl, Ripley, 3:20 Brycen Reymond, Point Pleasant M-Dec Aaron Waldron, University, 13-2 Pat Vance, Capital Dec AJ Pierson, Jefferson, 11-5 Ryan Carson, Lewis County Fall Hunter Davis, Woodrow Wilson, 2:21 Cody Amos, Wheeling Park Fall Jared Bradley, Cabell Midland, 0:29 Charles Withrow, Greenbrier East Fall Tyler Stewart, Hampshire, 2:33 Skippy Scurry, Brooke Fall Zach Richardson, Winfield, 4:40

Weight: 195
Terrance Fanning, Preston Fall Wesley Legg, Oak Hill, 0:29 Dyln Lageman, Spring Valley Fall Colten Inskeep, Hampshire, 3:04 Gregorio Medina, Ripley Dec Matthew Dixon, Parkersburg South, 4-3 Joey Fernadez, Martinsburg Dec Ryan Walters, Nitro, 6-3 Jacob Starcher, Point Pleasant Fall Mason Arbogast, Lewis County, 4:24 Nathan Dawson, Brooke M-Dec Joe Sampson, Greenbrier East, 14-5 RJ Wilson, Washington Dec Aerison Parrish, Huntington, 2-1 Geremy Paige, Wheeling Park Fall Chase Hanshaw, Riverside, 0:19

Weight: 220
Cullen Ebbert, John Marshall Fall Derek Estep, Musselman, 1:44 Hunter Skeens, Nitro Fall Levi Nelson, Greenbrier East, 3:35 Daniel Nolte, Buckhannon Upshur Fall Shane Catlett, Preston, 3:40 Jacob Duncan, Point Pleasant Fall Chase Lusk, Shady Spring, 3:24 Fredrick Roush, Ripley Dec Aric Ooten, Logan, 3-0 Tyler Riddle, Parkersburg Fall Bonefacio Garcia, Martinsburg, 2:25 Nigale Cabell, Huntington Fall Kyle Ayers, Woodrow Wilson, 0:58 Ashby Heath, Washington Fall Anthony Frisco, University, 2:3Logan, 3-0

Weight: 285
Taylor Ortiz, Morgantown Fall Nick Cunningham, Cabell Midland, 0:45 Evan Roberts, Greenbrier East Fall Tyler Bucklew, Musselman, 3:38 David Smith, Nitro Fall Jeff Howdershelt, University, 2:44 Jack Skidmore, George Washington Dec Anthony Carter, Hedgesville, 7-0 Lane Harder, Jefferson Fall Tyler Burke, Capital, 3:01 Thomas Hall, Parkersburg South Fall Mitchell Fitzgerald, Hurricane, 0:51 Daryl Hicks, Ripley Fall Josh Kerns, Martinsburg, 0:58 Preston Wise, Brooke Dec Toney Kitts, Huntington, 10-8 OT

Class AA-A Team Standings

Wirt County, 28
Independence, 24.5
Clay County, 24.5
North Marion, 24
Greenbrier West, 24
East Fairmont, 22
Keyser, 20
Braxton County, 20
Oak Glen, 18
Wahama, 16
Williamstown, 16
Fairmont Senior, 15.5
Liberty Raleigh, 14
Calhoun, 14
Roane County, 13
Ritchie, 10
Grafton, 10
Cameron, 7
Berkeley Springs, 6
Buffalo, 6
Lincoln, 5
Bluefield, 5
Midland Trail, 5
Petersburg, 4
Robert C. Byrd, 4
Fayetteville, 4
Hebert Hoover, 4
Nicholas County, 3.5
Madonna, 3
Bridgeport, 3
Moorefield, 2

Individual Results

First Round
Weight: 106
Jacob Monn, Ritchie County Fall Mariah Vu, Robert C Byrd, 1:48 Caleb Currence, Greenbrier West Dec Dalton Smith, Williamstown, 7-0 Ethen Whitlock, Keyser Dec Ryan Debee, Oak Glen, 8-5 Riley White, Roane County Forf Vacant, Vacant Teddy Stover, Independence Fall Cody Marks, Wirt County, 2:30 Dalton Wood, Cameron Fall Marc Hedrick, Petersburg, :34 Jack Cummings, Clay Forf Vacant, Vacant Colin Masters, Fairmont Senior T-Fall Ben King, Berkeley Springs, 23-4

Weight: 113
Danny Wyke, Oak Glen Fall Camren Duncan, Herbert Hoover, 5:12 Bailey Bowles, Fayettewille Fall Ian Nuzum, Philip Barbour, 5:20 Justin Triplett, Clay Fall Evan Gaines, North Marion, :48 Ben Alderson, Greenbrier West Fall Dalton Owens, Lincoln, 3:10 Cody Goff, Grafton Fall Trisha Lee, Midland Trail, :31 Christopher Goad, Calhoun M-Dec James Davis, Ritchie County, 11-0 Will Cox, Independence M-Dec Hayden Siler, Keyser, 13-3 Cole Moore, Roane County T-Fall Packee Sacks, East Fairmont, 16-1

Weight: 120
Ryan Elliott, North Marion Fall Michael Trotter, Independence, :56 Cam Moore, Roane County T-Fall Hobie Tomes, Liberty Harrison, 20-3 Tristen Harvey, Liberty Raleigh Fall Levi Helmick, Fairmont Senior, 1:37 Zack Ahart, Clay T-Fall Alex West, Lincoln, 16-1 Jon Cain, Wirt County Fall Carter Householder, Bridgeport, 2:40 Josh Cornell, Oak Glen M-Dec Chris Patton, Greenbrier West, 12-3 AJ Adkins, Braxton Co Fall Justin Duncan, Herbert Hoover, 1:32 Devon Steele, Midland Trail Dec Jeremy Moore, East Fairmont, 9-7

Weight: 126
Kyle Mack, Oak Glen Fall Malek Musser, Petersburg, :20 Tyler Cheuvront, Wirt County Fall Troy Farrell, Fayettewille, :56 Garrett Crites, Keyser Fall Kyle Schlieper, Cameron, 1:29 Casey Ritchie, Calhoun Fall Tyler Brooks, Bluefield, 1:55 Randall Robie, Wahama Dec Jordan Grimmet, Greenbrier West, 6-5 Ryan Arnett, North Marion Dec Cory Stearns, Liberty Harrison, 7-6 Dalton George, Williamstown Fall Chad Cogar, Webster County, 2:39 Brody Nesselrotte, East Fairmont Fall Billy Wilson, Berkeley Springs, 2:38

Weight: 132
Austin Stanley, North Marion Fall Austin Raines, Williamstown, :27 Beau Horner, Keyser Fall Ken Ladadwa, Richwood, :37 Hagan Root, Wirt County Fall Joe Henthorn, Tyler Consolidated, 3:10 Colton Ward, Independence T-Fall Cody Scheveraunt, Lincoln, 18-1 James Acord, Braxton Co Fall Sam Kelley, Webster County, :17 Avery Flowers, Oak Glen M-Dec Levi Gordan, Calhoun, 13-3 Dustin Yoakum, Greenbrier West Fall Issac Martin, Petersburg, 1:24 Alex Suite, Clay Fall Andrew Davis, Ritchie County, 3:50

Weight: 138
Nick Tice, Oak Glen Fall Matt Moore, Nicholas County, 3:24 Cole Ritchie, Calhoun M-Dec Josh Capps, Berkeley Springs, 14-2 Chris Clark, Independence Def Colton Moats, Clay-Battelle Mitchell Schoolcraft, Clay Dec Briar Hickman, Grafton, 9-3 Jake Linville, Wirt County Fall TJ Whetzel, Keyser, 3:49 Alex Martonosi, North Marion Fall Jacob Boyse, Wyoming East, 3:40 Bryson Dennison, Braxton Co Fall Logan Lindsey, Williamstown, 1:22 Cody Clifton, Liberty Raleigh Dec Dalton Michael, East Fairmont, 5-1

Weight: 145
Anthony Alvaro, Fairmont Senior Fall CJ Capps, Berkeley Springs, 1:11 Jordan Tincher, Greenbrier West M-Dec Nick Lane, Sissonwille, 13-5 Alex Robinson, Lincoln M-Dec Patrick Arneault, Oak Glen, 12-4 Cody Ferguson, Wirt County Fall Nick Carlile, Webster County, 3:50 Dustin Justice, Independence M-Dec Austin Dobbins, Clay, 18-8 Dillon Blake, Cameron M-Dec Cody Whitlock, Keyser, 9-0 Jake Tracewell, Williamstown Fall Logan Brown, Richwood, 1:40 Cam Stewart, East Fairmont Fall Gino Alonge, Bridgeport, :51

Weight: 152
Garrett Hypes, Madonna M-Dec David Overbay, Calhoun, 8-0 Thorn Simon, Braxton Co Fall Tracey Lovins, Fayettewille, :48 Ricky Ahart, Clay M-Dec Gavin Barker, North Marion, 9-0 RJ Elam, Liberty Raleigh Dec Spencer Harlow, Notre Dame, 10-3 Tyler Moore, Grafton Dec Brad Shirley, Wyoming East, 4-0 Luke Scott, Roane County Dec Ivan Hall, Cameron, 8-6 OT Malik Boatwright, Greenbrier West M-Dec Josh Dottillis, Lincoln, 21-8 Austin Cottrell, Wirt County Dec Tyron Lodge, Fairmont Senior, 3-1 OT

Weight: 160
Alex Daniels, Independence Dec Devin Starcher, Cameron, 7-3 Tyler Stewart, Clay Fall James Bell, Philip Barbour, 1:18 Marquise Frazier, Greenbrier West Fall Gage Deem, Magnolia, 4:32 Lee Helmick, Braxton Co Fall Joe Copley, Roane County, 3:59 Kane Roush, Wahama Fall Samuel Kesner, Moorefield, 1:56 Brandon Eldridge, Bluefield M-Dec Michael Parker, Fairmont Senior, 12-0 Jacob Mellott, Keyser Dec Austin Satterfield, Calhoun, 6-0 Matthew Bailey, Liberty Raleigh Dec Brodie Bittinger, Oak Glen, 4-3

Weight: 170
Cole Valentine, East Fairmont Fall Braxton Lewis, Frankfort, 1:40 Jake Tyler, Nicholas County T-Fall Patrick Berry, Ravenswood, 15-0 Cody Rodeheaver, Keyser Fall Noah Flowers, Oak Glen, :09 Crandale Neal, Wahama Fall Trey Williams, Independence, 3:52 Tyler Parker, Greenbrier West Fall Tyler Hammack, Roane County, :34 Tyler Rohrbaugh, Petersburg Fall Mike Houser, St. Marys, 3:54 David Hastings, Williamstown Fall Hunter Pullens, Fayettewille, :37 Anthony Tiano, North Marion Dec Dak Bramer, Notre Dame, 6-5

Weight: 182
Garrett Onderko, East Fairmont Fall Rick Wiseman, Clay, 2:39 Wil Schoonover, Moorefield Dec Jacob Summe, Wyoming East, 8-2 Coton Neal, Wahama Dec Denzel Pitts, Fairmont Senior, 9-6 Austin Weaver, Lincoln Dec Drew Hicks, Nicholas County, 7-1 Cameron Stanley, Bridgeport M-Dec Thomas Williams, Independence, 9-1 Brad Riddle, Ritchie County Dec Walker Siers, Wirt County, 7-1 Ethan Barker, Midland Trail M-Dec Max Redman, Keyser, 11-3 Tyler Arnett, North Marion Fall Brady Dye, Herbert Hoover, 3:42

Weight: 195
Jesse Roman, East Fairmont Fall River Pullens, Fayettewille, :29 Kyle Frazier, Buffalo Fall Travis Pomp, Philip Barbour, 3:07 Dylon McBride, Independence M-Dec Waylon Miller, Cameron, 10-2 Kyle Shambaugh, Berkeley Springs Dec Caleb Ferguson, Wirt County, 6-0 Demetrius Serevicz, Wahama Fall Brandon Raynor, Braxton Co, 1:49 Jaron Summers, Fairmont Senior Fall Tristen Kessler, Greenbrier West, 1:56 Derek Wilt, Keyser Fall Scott Gibson, Roane County, 1:50 Jared Wright, Magnolia M-Dec Shawn Pennington, Bluefield, 15-4

Weight: 220
Vincent Delligatti, Fairmont Senior Fall Ronnie Weaver, Liberty Harrison, :23 Ryan White, Buffalo Dec Cody Loudermilk, Greenbrier West, 3-2 Matt Parkinson, Berkeley Springs Fall Tyler Baker, Magnolia, :29 Dylan Pickrell, Wirt County Fall Trenton Hayes, Webster County, 3:28 Julius Thomas, Bluefield Dec Wyatt Dawson, Clay, 5-0 Alec Moscufo, North Marion Fall Josh Napier, Keyser, 2:21 Zane Weese, Herbert Hoover Fall Jacob Shewsbury, Independence, 5:15 Josh Hart, Ritchie County Fall Noah Markley, Bridgeport, 4:00

Weight: 285
Logan Bowman, East Fairmont Dec Richard Woods, Herbert Hoover, 10-4 Ryan Helmick, Grafton Fall Zach Johnson, Greenbrier West, 4:28 Andrew Satterfield, Calhoun Fall Seth Smith, Ritchie County, 2:39 Zach Fleshman, Independence Dec Ryan Moore, Liberty Harrison, 4-2 Isaiah Holyfield, Robert C Byrd Fall Cody Gore, Bluefield, 1:11 Alex Rauch, Williamstown Fall Brent Barber, Fairmont Senior, 1:46 Donovan Vance, Liberty Raleigh Fall Brennan Yeater, Bridgeport, :25 Skyler Snyder, Wirt County Dec Justin ODell, North Marion, 6-2

( Agate Copyright 2013 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.)


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
TheNewsCenter One Television Plaza Parkersburg, WV. 26101 304-485-4588
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 192421131 - thenewscenter.tv/a?a=192421131