WV High School Wrestling Tournament- Final Results


Class AAA Team Standings

1. Huntington 200 points. 2. Parkersburg 160.5. 3. Parkersburg South 138. 4. Ripley 128.5. 5. Washington 105.5. 6. Point Pleasant 101. 7. Wheeling Park 98. 8. Musselman 76.5. 9. Winfield 70.5. 10. Buckhannon Upshur 68. 11. Shady Spring 63. 12. Brooke 56. 13. George Washington 53. 14. University 48. 15. John Marshall 46. 16. Lewis County 39. 17. Greenbrier East 29. 18. Morgantown 27. 20. (tie) Preston 27. 20. Cabell Midland 23.5. 21. Nitro 20. 22. Spring Valley 15. 23. Jefferson 13. 24. Hedgesville 12. 25. Martinsburg 11. 26. Woodrow Wilson 8. 27. Hampshire 6. 28. Oak Hill 5. 29. Hurricane 3. 30. Capital 2. 31. Riverside 1.

Individual results

Championship

106

Logan Grass, Huntington Dec Ty Reynolds, Washington, 9-2

113

Jordan Allen, Huntington T-Fall Dallas Baciak, Wheeling Park, 15-0

120

Johnny Forren, Shady Spring Dec Johnathan Spence, Huntington, 7-5

126

Bryce Humphreys, Winfield Dec Lucas Simpkins, Ripley, 11-5

132

Kody Kernan, Musselman Dec Trapper Hays, Parkersburg, 5-1

138

Jake Martin, Ripley Dec Skyler Terrell, Parkersburg, 12-5

145

Justin Arthur, Huntington Fall Jonny Davis, Wheeling Park, 4:28

152

Seth Cutright, Buckhannon Upshur Dflt Preston Martin, Ripley, INJ

160

Jake Smith, George Washington Dec Dylan Ceravalo, Washington, 6-4

170

Reno Hill, Point Pleasant Dec Nate Starkey, Ripley, 8-2

182

Jared Haught, Parkersburg Dec Ryan Carson, Lewis County, 11-7

195

Terrance Fanning, Preston Dec Nathan Dawson, Brooke, 6-3

220

Tyler Riddle, Parkersburg Dec Cullen Ebbert, John Marshall, 9-4

285

Daryl Hicks, Ripley Dec Taylor Ortiz, Morgantown, 4-1

3rd Place

106

Austin Spears, Parkersburg Dec Logan Ball, Parkersburg South, 4-2

113

Lance Hill, Parkersburg South Dec John Raike, Point Pleasant, 6-1

120

Tyler Sigler, Washington Dec Guy Fisher, Point Pleasant, 7-1

126

Jensen Lorea, George Washington Dec Dakota Linger, Buckhannon Upshur, 3-1

132

Tyler Cross, Washington Dec Jordan Quiocho, Parkersburg South, 1-0

138

Billy Waldeck, Huntington Fall Dylan Taylor, Wheeling Park, 4:04

145

Isaac Reed, Winfield Dec NaCodie Barrows, Parkersburg, 3-0

152

Cody Spinks, Musselman Dec Paden Christian, Huntington, 1-0

160

Briar Shively, Parkersburg South Fall Danny Colby, Wheeling Park, 1:47

170

Nate Constante, University Fall Kyle Rogers, Lewis County, 4:21

182

Brycen Reymond, Point Pleasant Dec Skippy Scurry, Brooke, 6-3

195

Geremy Paige, Wheeling Park Fall Gregorio Medina, Ripley, 2:43

220

Nigale Cabell, Huntington Dec Daniel Nolte, Buckhannon Upshur, 3-1 OT

285

David Smith, Nitro Dec Toney Kitts, Huntington, 1-0

5th Place

106

Logan Robertson, Shady Spring Fall Sam Moore, George Washington, 3:36

113

Zach Tubaugh, John Marshall M-Dec Nick Johnson, Parkersburg, 13-2

120

Bradley DeRito, Musselman Dec Braidon Knotts, Parkersburg South, 4-2

126

Chase Childers, Huntington M-Dec Isaiah Hood, University, 10-1

132

Scott Lopez, University Fall Steve Hite, Hedgesville, 1:59

138

Noah Searls, Point Pleasant Dec Nick Farley, Shady Spring, 5-4

145

Dylan Alexander, Parkersburg South Dec Brandon Stump, Shady Spring, 4-0

152

Dillon Shaw, Brooke Dec Jake Alexander, Parkersburg South, 4-1

160

Josiah Solak, Greenbrier East Dec Dylan Richards, Parkersburg, 5-1

170

Nick Boone, Cabell Midland Frft Vacant, Greenbrier East

182

Zach Richardson, Winfield Fall Carter Capehart, Huntington, 0:27

195

Dyln Lageman, Spring Valley Dec Matthew Dixon, Parkersburg South, 8-4

220

Ashby Heath, Washington M-Dec Bonefacio Garcia, Martinsburg, 12-1

285

Thomas Hall, Parkersburg South Dflt Preston Wise, Brooke, INJ DEF Consolation - Semifinals

106

Logan Ball, Parkersburg South Dec Logan Robertson, Shady Spring, 7-2 Austin Spears, Parkersburg Fall Sam Moore, George Washington, 0:58

113

Lance Hill, Parkersburg South M-Dec Nick Johnson, Parkersburg, 9-1 John Raike, Point Pleasant Fall Zach Tubaugh, John Marshall, 2:17

120

Guy Fisher, Point Pleasant Dec Braidon Knotts, Parkersburg South, 10-3 Tyler Sigler, Washington Dec Bradley DeRito, Musselman, 6-4

126

Dakota Linger, Buckhannon Upshur Fall Isaiah Hood, University, 4:31 Jensen Lorea, George Washington M-Dec Chase Childers, Huntington, 10-2

132

Jordan Quiocho, Parkersburg South M-Dec Steve Hite, Hedgesville, 13-1 Tyler Cross, Washington Dec Scott Lopez, University, 8-1

138

Dylan Taylor, Wheeling Park M-Dec Nick Farley, Shady Spring, 15-2 Billy Waldeck, Huntington Dec Noah Searls, Point Pleasant, 3-1 OT

145

Isaac Reed, Winfield Fall Brandon Stump, Shady Spring, 4:40 NaCodie Barrows, Parkersburg Fall Dylan Alexander, Parkersburg South, 4:32

152

Paden Christian, Huntington M-Dec Dillon Shaw, Brooke, 8-0 Cody Spinks, Musselman M-Dec Jake Alexander, Parkersburg South, 13-0

160

Briar Shively, Parkersburg South Fall Dylan Richards, Parkersburg, 1:49 Danny Colby, Wheeling Park Dec Josiah Solak, Greenbrier East, 8-1

170

Nate Constante, University Forf Vacant, Greenbrier East Kyle Rogers, Lewis County Dec Nick Boone, Cabell Midland, 6-5 OT

182

Brycen Reymond, Point Pleasant Dec Carter Capehart, Huntington, 3-0 Skippy Scurry, Brooke Dec Zach Richardson, Winfield, 3-2 OT

195 Gregorio Medina, Ripley Dec Matthew Dixon, Parkersburg South, 6-5 Geremy Paige, Wheeling Park Dec Dyln Lageman, Spring Valley, 5-2

220

Daniel Nolte, Buckhannon Upshur Dec Ashby Heath, Washington, 4-2 OT Nigale Cabell, Huntington Fall Bonefacio Garcia, Martinsburg, 1:34

285

David Smith, Nitro Dec Preston Wise, Brooke, 5-3 Toney Kitts, Huntington Dec Thomas Hall, Parkersburg South, 4-2

Class A-AA Team Standings

1. Greenbrier West 131.5 points. 2. Independence 119.5. 3. East Fairmont 106.5. 4. North Marion 91. 5. Clay 89. 6. Wirt County 87.5. 7. Fairmont Senior 85.5. 8. Keyser 79. 9. Williamstown 74. 10. Wahama 67. 11. Liberty Raleigh 65. 12. Oak Glen 61. 13. Grafton 55.5. 14. Calhoun 53. 15. Berkeley Springs 52.5. 16. Ritchie County 50. 17. Braxton Co 49. 18. Herbert Hoover 44.5. 19. Roane County 43.5. 20. Bluefield 39. 21. Cameron 33. 22. Robert C Byrd 28. 23. Buffalo 23. 24. Nicholas County 22.5. 25. Magnolia 20. 27. (tie) Bridgeport 20. 27. Madonna 19. 28. Fayettewille 18. 29. Moorefield 16. 30. Lincoln 13. 31. Petersburg 7. 33. (tie) Midland Trail 7. 33. Liberty Harrison 6. 35. (tie) Notre Dame 6. 35. Wyoming East 4. 36. St. Marys 3. 37. Ravenswood 1.

Individual results

Championship

106

Jacob Monn, Ritchie County Dec Colin Masters, Fairmont Senior, 7-3

113

Cody Goff, Grafton Dec Justin Triplett, Clay, 7-1

120

Ryan Elliott, North Marion Dec Jon Cain, Wirt County, 6-2

126

Dalton George, Williamstown Dec Casey Ritchie, Calhoun, 6-5

132

Dustin Yoakum, Greenbrier West Dec Colton Ward, Independence, 3-1 OT

138

Chris Clark, Independence Dec Cody Clifton, Liberty Raleigh, 4-2

145

Anthony Alvaro, Fairmont Senior Dec Jake Tracewell, Williamstown, 9-3

152

Malik Boatwright, Greenbrier West Dec Garrett Hypes, Madonna, 5-2

160

Brandon Eldridge, Bluefield Dec Marquise Frazier, Greenbrier West, 7-2

170

Tyler Parker, Greenbrier West Dec Jake Tyler, Nicholas County, 9-5

182

Garrett Onderko, East Fairmont Dec Tyler Arnett, North Marion, 3-2

195

Jesse Roman, East Fairmont Fall Derek Wilt, Keyser, 1:53

220

Matt Parkinson, Berkeley Springs Fall Zane Weese, Herbert Hoover, 4:52

285

Isaiah Holyfield, Robert C Byrd Dec Logan Bowman, East Fairmont, 2-1

3rd Place

106

Teddy Stover, Independence Fall Dalton Wood, Cameron, 2:56

113

Cole Moore, Roane County Dec Bailey Bowles, Fayettewille, 7-2

120

Zack Ahart, Clay Dec Josh Cornell, Oak Glen, 3-2

126

Kyle Mack, Oak Glen Dec Ryan Arnett, North Marion, 1-0

132

Austin Stanley, North Marion Dec Hagan Root, Wirt County, 8-3

138

Jake Linville, Wirt County Dec Cole Ritchie, Calhoun, 7-0

145

Dillon Blake, Cameron Dec Dustin Justice, Independence, 3-0

152

Tyler Moore, Grafton Dec RJ Elam, Liberty Raleigh, 4-1

160

Kane Roush, Wahama Dec Tyler Stewart, Clay, 7-2

170

Cody Rodeheaver, Keyser Fall Crandale Neal, Wahama, 2:34

182

Cameron Stanley, Bridgeport Dec Wil Schoonover, Moorefield, 9-4

195

Jared Wright, Magnolia Fall Jaron Summers, Fairmont Senior, 3:30

220

Vincent Delligatti, Fairmont Senior Fall Ryan White, Buffalo, :44

285

Donovan Vance, Liberty Raleigh Fall Richard Woods, Herbert Hoover, 1:47

5th Place

106

Riley White, Roane County Dec Caleb Currence, Greenbrier West, 2-0

113

Will Cox, Independence Dec Danny Wyke, Oak Glen, 10-4

120

AJ Adkins, Braxton Co Dec Tristen Harvey, Liberty Raleigh, 6-4 OT

126

Randall Robie, Wahama M-Dec Billy Wilson, Berkeley Springs, 11-1

132

Alex Suite, Clay Dec James Acord, Braxton Co, 4-3 OT

138

Dalton Michael, East Fairmont Dec Bryson Dennison, Braxton Co, 5-3

145

Cody Whitlock, Keyser Fall Cody Ferguson, Wirt County, 4:16

152

Ricky Ahart, Clay Dec Austin Cottrell, Wirt County, 4-0

160

Alex Daniels, Independence Dec Jacob Mellott, Keyser, 2-0

170

David Hastings, Williamstown Fall Trey Williams, Independence, 4:40

182

Brad Riddle, Ritchie County Fall Coton Neal, Wahama, 2:48

195

Kyle Shambaugh, Berkeley Springs Dec Shawn Pennington, Bluefield, 5-2

220

Cody Loudermilk, Greenbrier West Dflt Julius Thomas, Bluefield

285

Zach Fleshman, Independence Dec Ryan Helmick, Grafton, 3-2

Consolation - Semifinals

106

Dalton Wood, Cameron Dec Riley White, Roane County, 7-3 Teddy Stover, Independence Dec Caleb Currence, Greenbrier West, 3-0

113

Cole Moore, Roane County M-Dec Danny Wyke, Oak Glen, 11-0 Bailey Bowles, Fayettewille Dec Will Cox, Independence, 4-3

120

Josh Cornell, Oak Glen Fall Tristen Harvey, Liberty Raleigh, 2:58 Zack Ahart, Clay Dec AJ Adkins, Braxton Co, 4-0

126

Kyle Mack, Oak Glen Dec Randall Robie, Wahama, 6-4 Ryan Arnett, North Marion Fall Billy Wilson, Berkeley Springs, 2:59

132

Austin Stanley, North Marion Dec Alex Suite, Clay, 8-4 Hagan Root, Wirt County Dec James Acord, Braxton Co, 9-6

138

Cole Ritchie, Calhoun M-Dec Bryson Dennison, Braxton Co, 10-1 Jake Linville, Wirt County T-Fall Dalton Michael, East Fairmont, 15-0

145

Dustin Justice, Independence Dec Cody Ferguson, Wirt County, 9-3 Dillon Blake, Cameron Dec Cody Whitlock, Keyser, 2-0

152

RJ Elam, Liberty Raleigh M-Dec Austin Cottrell, Wirt County, 21-9 Tyler Moore, Grafton Dec Ricky Ahart, Clay, 7-0

160

Kane Roush, Wahama Fall Alex Daniels, Independence, 2:46 Tyler Stewart, Clay Fall Jacob Mellott, Keyser, 3:53

170

Cody Rodeheaver, Keyser Dec Trey Williams, Independence, 4-2 Crandale Neal, Wahama M-Dec David Hastings, Williamstown, 16-6

182

Cameron Stanley, Bridgeport Dec Coton Neal, Wahama, 5-4 Wil Schoonover, Moorefield Fall Brad Riddle, Ritchie County, :56

195

Jared Wright, Magnolia Fall Kyle Shambaugh, Berkeley Springs, 4:40 Jaron Summers, Fairmont Senior Dec Shawn Pennington, Bluefield, 4-0

220

Vincent Delligatti, Fairmont Senior M-Dec Cody Loudermilk, Greenbrier West, 12-4 Ryan White, Buffalo Dec Julius Thomas, Bluefield, 5-2

285

Richard Woods, Herbert Hoover Fall Zach Fleshman, Independence, :16 Donovan Vance, Liberty Raleigh Fall Ryan Helmick, Grafton, 3:47

(Copyright 2013 The Associated Press. All rights reserved.)


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
TheNewsCenter One Television Plaza Parkersburg, WV. 26101 304-485-4588
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 192786141 - thenewscenter.tv/a?a=192786141
Gray Television, Inc.