TheNewsCenter | Parkersburg, West Virginia | Sports

Winter Sports Scoreboard Feb. 3

Boys H.S. Basketball

Catholic 40
Williamstown 39

Dover 46
Marietta 58

Tyler Con. 33
St. Marys 90

Logan 55
Warren 87

Monroe 40
Fort Frye 75

South 68
Greenbrier E. 63

Belpre 76
Miller 60

Teays Valley 43
Wood Christian 76

Ritchie 56
Ravenswood 67

Caldwell 48
Buckeye Trail 39

Calhoun 40
S. Harrison 77

Girls H.S. Basketball

Parkersburg 48
South 57

Teays Valley 22
Wood Christian 19

51st Annual Wood County MS Wrestling Championship
Day 2 Results, Feb. 3rd at Memorial Fieldhouse

Team Standings
Plc Score School 1 2 3 4
1 230.5 Blennerhassett 5 6 0 2
2 186.5 Ripley 5 1 4 0
3 112.0 Edison 1 1 3 2
4 110.5 Williamstown 2 1 2 2
5 105.0 Jackson 0 3 1 4
6 84.0 Hamilton 2 0 2 1
7 56.0 VanDevender 0 1 1 3
8 48.0 Wirt County 0 2 1 0
9 32.0 Ritchie County 0 0 1 1

Outstanding Wrestler 123 Lucas Simpkins, Ripley
Buddy James Coach of the Year: 3-way tie - Bill Smith, Blennerhassett; Eric Hupp, Ripley: Herb Toney, Wirt County
Dr. Jim Mendenhall Official of the Year: Keri Anthony

Finals Summary
78 #1 Luke Martin (Blennerhassett) VS. #2 Cody Marks (Wirt County) S 13-1
84 #1 Zack Collins (Blennerhassett) VS. #3 Brady Ohrn (Wirt County) S 13-1
90 #1 Austin Spears (Hamilton) WBF #3 Brianna Mills (Ripley) F 2:33
95 #1 Tyler Burdette (Blennerhassett) WBF #2 Dalton Evans (Jackson) F 2:08
102 #2 Nicholas Johnson (Hamilton) WBF #1 Jacob Roberts (Blennerhassett) F 1:37
110 #2 Dalton Smith (Williamstown) DEC #1 Chase Porter (Blennerhassett) D 6-1
116 #1 Tommy Bobbitt (Williamstown) DEC #2 Keegan Cool (Edison) M 13-2
123 #1 Lucas Simpkins (Ripley) WBTF #3 Aaron Walker (VanDevender) T 23-8
128 #1 Christopher Jordan (Ripley) DEC #2 Hunter Delong (Blennerhassett) D 6-1
135 #1 Jacob Fisher (Ripley) WBF #2 Gage Graham (Jackson) F 3:54
145 #1 Chip Sturek (Blennerhassett) WBF #2 Michael Beck (Williamstown) F 0:35
155 #1 Justin Allman (Edison) DEC #2 Gage Foutty (Blennerhassett) D 5-3
171 #1 Stoney Nolan (Blennerhassett) WBF #2 Zack Hoy (Jackson) F 2:23
190 #1 Ethan Rhodes (Ripley) WBF #2 Josh Boothe (Blennerhassett) F 0:37
285 #2 Garrett Phillips (Ripley) WBF #4 Garrett Walker (Blennerhassett) F 2:08

Consolation Finals
78 #3 Hunter Burdette (Ripley) WBF #4 Tyler Hart (Jackson) F 0:59
84 Jacob Starkey (Ripley) VS. #4 Stephen Carder (Jackson) S 21-9
90 Caleb Deem (Edison) DEC #2 Shawn Miller (Blennerhassett) M 16-5
95 Rocky Ford (Ripley) DEC #3 Brandon Walker (VanDevender) M 11-0
102 Kelton Hutchins (Williamstown) WBTF #4 Elijah Wolfe (Jackson) T 16-1
110 Mike Shuman (Ritchie County) WBF #4 Tyler Steele (VanDevender) F 0:42
116 #3 Erik Musgrave (Hamilton) WBF Joseph Holdren (Jackson) F 0:23
123 #2 Ross Hughs (Hamilton) WBF #4 Bryce Mefford (Williamstown) F 1:19
128 #3 Nick McCutcheon (Edison) WBF #4 Austin Raines (Williamstown) F 0:42
135 #4 Carter Grogan (Edison) WBF #3 Logan Snyder (Blennerhassett) F 1:15
145 #3 Matt Toney (Wirt County) DEC #4 Justin Statler (Hamilton) D 2-2 OT
155 Nathan Edwards (Jackson) WBF #4 Scott Riddle (Ritchie County) F 1:46
171 #4 Cody Pittenger (Ripley) WBF Donovan Morris (VanDevender) F 0:58
190 #3 Jake Seckman (Williamstown) DEC #4 Josh Wolfe (Edison) D 2-0
285 #1 Brandon Bays (VanDevender) WBF Johnny Slone (Edison) F 0:26

Wrestleback Semi-Finals
84 92 Jacob Starkey (Ripley) WBF #2 Jarrett Flinn (Edison) F FOR
84 93 #4 Stephen Carder (Jackson) WBF Nick Bacorn (VanDevender) F 1:59
90 94 #2 Shawn Miller (Blennerhassett) WBF Jordan Talafhah (VanDevender) S 14-0
90 95 Caleb Deem (Edison) WBF Brantley Guckert (Williamstown) F 1:28
95 96 Rocky Ford (Ripley) WBF Logan Garner (Edison) F 1:44
95 97 #3 Brandon Walker (VanDevender) WBF #4 Darren Hastings (Williamstown) F 0:50
102 98 Kelton Hutchins (Williamstown) DEC #3 T.J. Lambiotte (Edison) M 9-1
102 99 #4 Elijah Wolfe (Jackson) WBF Brandon Davis (Ritchie County) F 1:21
110 100 Mike Shuman (Ritchie County) WBTF #3 Josh McDonald (Wirt County) T 15-0
110 101 #4 Tyler Steele (VanDevender) WBF Jessica Mills (Ripley) F 2:55
116 102 Joseph Holdren (Jackson) WBF Colten Battin (Blennerhassett) F 4:38
116 103 #3 Erik Musgrave (Hamilton) WBF Alex Gilliland (Ritchie County) F 0:34
123 104 #2 Ross Hughs (Hamilton) DEC Austin Higgins (Edison) D 7-1
123 105 #4 Bryce Mefford (Williamstown) WBF Jared Winters (Jackson) F 3:04
128 106 #3 Nick McCutcheon (Edison) WBF Rorey Fields (VanDevender) F 1:31
128 107 #4 Austin Raines (Williamstown) DEC Chandler Butcher (Jackson) D 8-1
135 108 #3 Logan Snyder (Blennerhassett) WBF Gidean Arrington (VanDevender) F 3:10
135 109 #4 Carter Grogan (Edison) WBF Aidan Davis (Ritchie County) F 1:33
145 110 #3 Matt Toney (Wirt County) WBF Joe Rotenberry (Ripley) F 2:19
145 111 #4 Justin Statler (Hamilton) WBF Ethan Farinash (Jackson) F 0:42
155 112 #4 Scott Riddle (Ritchie County) WBTF #3 Lucas Young (Wirt County) T 18-2
155 113 Nathan Edwards (Jackson) WBF Chance Morgan (Ripley) F 0:48
171 114 Donovan Morris (VanDevender) WBF #3 Garrett Wolfe (Edison) F 1:34
171 115 #4 Cody Pittenger (Ripley) WBF Alex Harris (Williamstown) F 0:47
190 116 #3 Jake Seckman (Williamstown) WBF Owen Webb (Hamilton) F 0:48
190 117 #4 Josh Wolfe (Edison) WBF Mason Bays (VanDevender) F 1:34
285 118 Johnny Slone (Edison) WBF #3 Zach Hilkey (Ritchie County) F 0:32


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
TheNewsCenter One Television Plaza Parkersburg, WV. 26101 304-485-4588
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 138693759